Skip to content

10-14 N 7th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$293,900
Last Sale Date
Mar 12, 2007

Property Information

Block601
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
31%
Improvement Value:$163,400
69%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,065+3.9%
2024$11,610+9.5%
2023$10,599+7.2%
2022$9,886+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$293,900

To:

Sq Ft2,480DeedBook 1415, Page 68

Property Sale

SaleMulti
$293,900
DeedBook D970, Page 257