Skip to content

51 Ryle Ave(Block 605 Lot 16)Paterson, NJ 07522

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block605
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,600
20%
Improvement Value:$82,600
80%
Total Assessment$103,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,258+3.9%
2024$5,060+9.5%
2023$4,619+7.2%
2022$4,309+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

To:

Sq Ft1,495DeedBook 4012, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$159,000

From:

To:

DeedBook 3576, Page 236Recorded5/15/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$30,000

From:

To:

DeedBook 3025, Page 194Recorded3/31/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel