Skip to content

117 Coral StPaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Nov 19, 2003

Property Information

Block609
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
17%
Improvement Value:$146,500
83%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,008+3.9%
2024$8,669+9.5%
2023$7,914+7.2%
2022$7,381+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 705, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1940