Skip to content

113 Coral StPaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block609
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,177
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
14%
Improvement Value:$181,700
86%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,801+3.9%
2024$10,394+9.5%
2023$9,489+7.2%
2022$8,851+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,177DeedBook 4563, Page 13

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook D1474, Page 24

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook D1563, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1940