Skip to content

124 Madison StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block6111
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
11%
Improvement Value:$163,500
89%
Total Assessment$184,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,400+3.9%
2024$9,046+9.5%
2023$8,258+7.2%
2022$7,703+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,178DeedBook 4708, Page 97

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook D1084, Page 47