Skip to content

43 Cedar StPaterson, NJ 07501

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block6111
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$15,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$785+4.0%
2024$755+9.5%
2023$689+7.2%
2022$643+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$145,999
DeedBook 4207, Page 194Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3550, Page 21Recorded4/3/2019

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook D1398, Page 43

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook D303, Page 118