Skip to content

1-5 Jane StPaterson, NJ 07522

Industrial

Last Sale Price
$2,378,422
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block611
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage12,672
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
32%
Improvement Value:$187,800
68%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,113+3.9%
2024$13,581+9.5%
2023$12,399+7.2%
2022$11,565+8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,378,422

To:

Sq Ft12,672DeedBook 3782, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$166,270
DeedBook D990, Page 64