Skip to content

52-60 Garfield AvePaterson, NJ 07522

Built 1947

Last Sale Date
Jan 17, 2019

Property Information

Block206
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage14,942
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,800
84%
Improvement Value:$50,000
16%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,141-27.7%
2024$22,328+9.5%
2023$20,384+7.2%
2022$19,013+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3489, Page 236Recorded1/11/2019

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 3277, Page 157Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook N103, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1947