Skip to content

271 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$1,170,000
Last Sale Date
Mar 19, 2025

Property Information

Block6201
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 SB
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage11,127
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,300
15%
Improvement Value:$705,500
85%
Total Assessment$826,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,125+3.9%
2024$40,538+9.5%
2023$37,008+7.2%
2022$34,519+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,170,000

To:

Sq Ft11,127DeedBook 4872, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$900,000

To:

DeedBook D1003, Page 232

Property Sale

Sale
$81,500

To: