Skip to content

52-56 Oak StPaterson, NJ 07501

Apartment

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block6303
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F O2F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,640
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
24%
Improvement Value:$318,100
76%
Total Assessment$419,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,379+3.9%
2024$20,573+9.5%
2023$18,781+7.2%
2022$17,518+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft4,640DeedBook 3043, Page 281

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook Z125, Page 391