Skip to content

111 Beech StPaterson, NJ 07501

Built 2018

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block6303
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW 2 FAM HOUSE
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,000
84%
Improvement Value:$7,800
16%
Total Assessment$48,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,486+3.9%
2024$2,393+9.5%
2023$2,184+7.2%
2022$2,037+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

To:

DeedBook 4077, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$21,000

From:

To:

DeedBook 3067, Page 109Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook D504, Page 260