Skip to content

93-95 Beech StPaterson, NJ 07501

Built 1940

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block6303
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description4 F2G
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage3,374
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
7%
Improvement Value:$294,000
93%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,095+3.9%
2024$15,489+9.5%
2023$14,140+7.2%
2022$13,189+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

DeedBook 3319, Page 39Recorded5/30/2018

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook D1613, Page 205

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook D1137, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1940