Skip to content

73 Beech StPaterson, NJ 07501

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block6304
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW 11 APTS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,000
88%
Improvement Value:$5,600
12%
Total Assessment$46,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,374+3.9%
2024$2,285+9.5%
2023$2,086+7.2%
2022$1,946+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3737, Page 139Recorded1/23/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel