Skip to content

69 Beech StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block6304
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,300
12%
Improvement Value:$115,400
88%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,659+3.9%
2024$6,408+9.5%
2023$5,850+7.2%
2022$5,457+3.3%
Property History
Sales4Foreclosures1

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 3129, Page 217Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook D3129, Page 217

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook D1731, Page 210

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook D1177, Page 147