Skip to content

776-784 E 26th StPaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 19, 2015

Property Information

Block3913
Lot11

Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage8,000
Acreage0.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,700
67%
Improvement Value:$180,800
33%
Total Assessment$547,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,895+3.9%
2024$26,844+9.5%
2023$24,506+7.2%
2022$22,858+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000

To:

Sq Ft8,000DeedBook 2688, Page 152

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 2688, Page 152Recorded9/14/2015