Skip to content

271-273 20th AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block6410
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,465
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,000
14%
Improvement Value:$109,100
86%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,476+3.9%
2024$6,232+9.5%
2023$5,689+7.2%
2022$5,306+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$321,000

To:

Sq Ft1,465DeedBook 3676, Page 221

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook I128, Page 24