Skip to content

117 Ellison StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$169,500
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block4410
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage1,725
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
35%
Improvement Value:$156,900
65%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,304+3.9%
2024$11,841+9.5%
2023$10,810+7.2%
2022$10,083+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$169,500

From:

To:

DeedBook 3148, Page 265Recorded9/22/2017