Skip to content

985 E 19th StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block6412
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,301
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
7%
Improvement Value:$285,500
93%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,662+3.9%
2024$15,072+9.5%
2023$13,759+7.2%
2022$12,834+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft2,301DeedBook 3358, Page 179

Property Sale

Sale
$113,300
DeedBook D1976, Page 175

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook D708, Page 171