Skip to content

210-216 21st AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 25, 2005

Property Information

Block6501
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage2,640
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,900
69%
Improvement Value:$114,600
31%
Total Assessment$369,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,826+3.9%
2024$18,117+9.5%
2023$16,539+7.2%
2022$15,427+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,640DeedBook 992, Page 252