Skip to content

2-16 Beckwith AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$349,600
Last Sale Date
Nov 1, 1997

Property Information

Block6501
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F O 1
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage7,315
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,200
21%
Improvement Value:$583,000
79%
Total Assessment$741,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,764+3.9%
2024$36,341+9.5%
2023$33,176+7.2%
2022$30,945+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$349,600

To:

Sq Ft7,315DeedBook 152, Page 70