Skip to content

991 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 10, 2006

Property Information

Block6705
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,253
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,400
24%
Improvement Value:$256,800
76%
Total Assessment$336,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,129+3.9%
2024$16,484+9.5%
2023$15,048+7.2%
2022$14,036+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft3,253DeedBook 1195, Page 46