Skip to content

979-981 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Dec 5, 2001

Property Information

Block6707
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F 2G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,245
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,700
59%
Improvement Value:$102,000
41%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,671+3.9%
2024$12,194+9.5%
2023$11,132+7.2%
2022$10,383+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

To:

Sq Ft3,245DeedBook 364, Page 38