Skip to content

998 Madison AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 1, 2005

Property Information

Block6412
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage3,418
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
27%
Improvement Value:$181,800
73%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,625+3.9%
2024$12,150+9.5%
2023$11,092+7.2%
2022$10,346+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft3,418DeedBook 1026, Page 267