Skip to content

973-975 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 23, 2016

Property Information

Block6707
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage13,447
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,500
46%
Improvement Value:$754,900
54%
Total Assessment$1,401,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,401+3.9%
2024$68,711+9.5%
2023$62,727+7.2%
2022$58,508+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000

To:

Sq Ft13,447DeedBook 3004, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook D325, Page 40