Skip to content

947 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 20, 2004

Property Information

Block6708
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,907
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,600
20%
Improvement Value:$305,000
80%
Total Assessment$383,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,544+3.9%
2024$18,808+9.5%
2023$17,170+7.2%
2022$16,015+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,907DeedBook 768, Page 157