Skip to content

369-371 Sussex StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block6803
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
32%
Improvement Value:$136,100
68%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,185+3.9%
2024$9,801+9.5%
2023$8,948+7.2%
2022$8,346+27.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 3459, Page 291Recorded11/29/2018

Property Sale

Sale
$110,000

To:

DeedBook D2286, Page 135