Skip to content

2-8 Bloomfield AvePaterson, NJ 07503

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Jan 28, 2026

Property Information

Block6807
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 S O 1BL
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,700
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,600
56%
Improvement Value:$86,400
44%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,088+3.9%
2024$9,708+9.5%
2023$8,862+7.2%
2022$8,267+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft2,700DeedBook 4152, Page 219