Skip to content

82 Knickerbocker AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block6908
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,371
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,900
27%
Improvement Value:$142,800
73%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,920+3.9%
2024$9,546+9.5%
2023$8,715+7.2%
2022$8,129+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,371DeedBook 4906, Page 13

Property Sale

Sale
$285,000

To:

DeedBook D698, Page 69

Property Sale

Sale
$107,500

To: