Skip to content

37-43 Crooks AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 14, 2012

Property Information

Block6909
Lot2

Zoning---
Sq Footage2,509
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
9%
Improvement Value:$953,000
91%
Total Assessment$1,043,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,141+3.9%
2024$51,138+9.5%
2023$46,685+7.2%
2022$43,545+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,509DeedBook 2205, Page 269

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook D1956, Page 31