Skip to content

25-27 Genessee AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block6911
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,455
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,000
30%
Improvement Value:$140,200
70%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,149+3.9%
2024$9,767+9.5%
2023$8,916+7.2%
2022$8,317+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,455DeedBook 4822, Page 179

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook C113, Page 172