Skip to content

37-41 Genessee AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Sep 6, 2017

Property Information

Block6911
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 2G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage5,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
19%
Improvement Value:$330,900
81%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,711+3.9%
2024$19,931+9.5%
2023$18,195+7.2%
2022$16,971+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook X107, Page 1