Skip to content

186-188 Knickerbocker AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block7007
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F O1M
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
37%
Improvement Value:$108,400
63%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,774+3.9%
2024$8,443+9.5%
2023$7,708+7.2%
2022$7,189+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft1,718DeedBook 4381, Page 95

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook D581, Page 280