Skip to content

133 Belmont AvePaterson, NJ 07522

Built 1873

Last Sale Date
Jul 29, 2010

Property Information

Block705
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
20%
Improvement Value:$120,800
80%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,663+3.9%
2024$7,374+9.5%
2023$6,732+7.2%
2022$6,279+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1873