Skip to content

210-216 Railway AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block7117
Lot2

Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage4,026
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,200
24%
Improvement Value:$265,400
76%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,710+3.9%
2024$17,043+9.5%
2023$15,559+7.2%
2022$14,512+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft4,026DeedBook 4553, Page 40

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook D929, Page 15