Skip to content

280 E Railway AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Dec 14, 2019

Property Information

Block7117
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 S
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$472,600
24%
Improvement Value:$1,475,000
76%
Total Assessment$1,947,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$99,230+3.9%
2024$95,491+9.5%
2023$87,175+7.2%
2022$81,312-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0