Skip to content

650-656 Market StPaterson, NJ 07513

Commercial

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 20, 2008

Property Information

Block9006
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB O1CB
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage4,036
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,600
46%
Improvement Value:$177,500
54%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,717-3.4%
2024$17,312+9.5%
2023$15,805+7.2%
2022$14,742+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft4,036DeedBook 1606, Page 288

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook I117, Page 121