Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
102-108 Maryland AvePaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Feb 9, 1995
Property Information
Block7202
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 SB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage19,120
Acreage0.35
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$255,000
22%
Improvement Value:$892,500
78%
Total Assessment$1,147,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $58,465 | +3.9% |
| 2024 | $56,262 | +9.5% |
| 2023 | $51,362 | +7.2% |
| 2022 | $47,908 | -7.9% |
Property History
No events match the selected filters.