Skip to content

59-67 Florida AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Dec 14, 2019

Property Information

Block7202
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 1G
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage18,750
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,800
25%
Improvement Value:$955,600
75%
Total Assessment$1,274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,931+3.9%
2024$62,484+9.5%
2023$57,042+7.2%
2022$53,206+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0