Skip to content

265-271 Michigan AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 15, 1994

Property Information

Block7205
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5F 3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,031
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,300
37%
Improvement Value:$161,700
63%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,145+3.9%
2024$12,650+9.5%
2023$11,548+7.2%
2022$10,772+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,031DeedBook 138, Page 6