Skip to content

270-274 Trenton AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block7205
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B 3G
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage4,642
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
53%
Improvement Value:$189,700
47%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,558+3.9%
2024$19,784+9.5%
2023$18,061+7.2%
2022$16,846+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft4,642DeedBook 3870, Page 182