Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
259-261 Michigan AvePaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Oct 14, 2004
Property Information
Block7205
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$86,100
40%
Improvement Value:$129,200
60%
Total Assessment$215,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $10,970 | +3.9% |
| 2024 | $10,556 | +9.5% |
| 2023 | $9,637 | +7.2% |
| 2022 | $8,989 | +3.2% |
Property History
No events match the selected filters.