Skip to content

13-15 Raritan AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 14, 1999

Property Information

Block7205
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,100
32%
Improvement Value:$179,300
68%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,522+3.9%
2024$13,013+9.5%
2023$11,879+7.2%
2022$11,080+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,898DeedBook 164, Page 314