Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
24 Illinois AvePaterson, NJ 07503
Commercial
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 18, 2017
Property Information
Block7213
Lot2
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage2,500
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$18,800
77%
Improvement Value:$5,500
23%
Total Assessment$24,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,238 | +3.9% |
| 2024 | $1,191 | +9.5% |
| 2023 | $1,088 | +7.2% |
| 2022 | $1,015 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.