Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1-5 Railway AvePaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Dec 16, 2015
Property Information
Block7411
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage24,261
Acreage0.18
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$118,900
48%
Improvement Value:$126,400
52%
Total Assessment$245,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,498 | +3.9% |
| 2024 | $12,027 | +9.5% |
| 2023 | $10,980 | +7.2% |
| 2022 | $10,241 | +8.2% |
Property History
No events match the selected filters.