Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
56-62 California AvePaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Mar 24, 1984
Property Information
Block7411
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage15,000
Acreage0.17
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$225,000
33%
Improvement Value:$453,900
67%
Total Assessment$678,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $34,590 | +3.9% |
| 2024 | $33,286 | +9.5% |
| 2023 | $30,388 | +7.2% |
| 2022 | $28,344 | +8.2% |
Property History
No events match the selected filters.