Skip to content

172-176 23rd AvePaterson, NJ 07513

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2021

Property Information

Block7512
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,595
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,900
21%
Improvement Value:$216,100
79%
Total Assessment$272,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,858+3.9%
2024$13,336+9.5%
2023$12,175+7.2%
2022$11,356+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook D2192, Page 171

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook D1683, Page 104

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook D1219, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1928