Skip to content

656 20th AvePaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 1, 2006

Property Information

Block7901
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
22%
Improvement Value:$177,600
78%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,571+3.9%
2024$11,135+9.5%
2023$10,165+7.2%
2022$9,481+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,332DeedBook 1173, Page 197