Skip to content

658 20th AvePaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block7901
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
17%
Improvement Value:$194,900
83%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,948+3.9%
2024$11,498+9.5%
2023$10,496+7.2%
2022$9,790+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$402,000

To:

Sq Ft1,944DeedBook 3919, Page 118

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 2714, Page 216Recorded10/30/2015

Property Sale

Sale
$426,400
DeedBook D1372, Page 275

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook D1140, Page 157