Skip to content

240-242 Vreeland AvePaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block7901
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,699
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,500
28%
Improvement Value:$158,900
72%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,229+3.9%
2024$10,806-2.7%
2023$11,105+7.2%
2022$10,358+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,699DeedBook 4444, Page 28

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 2367, Page 59Recorded9/13/2013

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook D1474, Page 115

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook D856, Page 135