Skip to content

495-497 E 35th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block7901
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
30%
Improvement Value:$113,900
70%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,330+3.9%
2024$8,016+9.5%
2023$7,318+7.2%
2022$6,826+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,305DeedBook 3890, Page 107

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook D1529, Page 35